هشدار: فایل های پشتیبان نرم افزار را در جای دیگری کپی کنید!

مدیر سایتمطالب مهم

زمانی را تصور کنید که هارد درایو مربوط به اطلاعات نرم افزار شما ویروسی شود یا دچار اشکال سخت افزاری گردد و یا بدتر از آن, سیستم سرور شما به سرقت رود! (شاید برای شما هم اتفاق بیافتد)

کمی فکر کنید, اطلاعات مربوط به کالاها, تصاویر آنها, فاکتورهای مشتریان, حساب مشتریان, شماره های تماس آنها و موجودی انبارتان از دست خواهد رفت و برای بازگشت آن باید دوباره اطلاعات کالا را وارد کنید انبارگردانی کنید مشتریان خود را (اگر بتوانید) بیابید و حساب همه مشتریان را از طریق دریافت صورتحساب به روز کنید. فاجعه است نه؟! حتما فکر می کنید پس فایل پشتیبان نرم افزار به چه دردی می خورد؟ درست است فایل پشتیبان برای چنین روزی تهیه می شود اما اگر فایل پشتیبان را بر روی یک وسیله ذخیره سازی خارج از سرور مانند هارد اکسترنال, فلش مموری یا دی وی دی به صورت مستمر کپی نمی کنید فاجعه در یک قدمی شماست. وقتی هارد سرور به صورت سخت افزاری آسیب ببیند همانطور که دسترسی شما به فایل های اصلی بانک اطلاعاتی از بین می رود دسترسی به فایل های پشتیبان را نیز از دست خواهید داد. یا اگر خدای ناکرده سرقتی اتفاق بیافتد و سرور شما دزدیده شود قطعا فایل های پشتیبان نیز با فایل های اصلی از دست می رود. می پرسید پس چکار کنم؟

نگران نباشید فقط به توصیه های زیر عمل کنید:

  • یک نفر را در مجموعه خود مسوول پشتیبان گیری کنید و از او بخواهید مسوولیت نگهداری از اطلاعات را برعهده بگیرد.
  • مطمئن شوید سیستم پشتیبان گیری نرم افزار شما به درستی کار می کند. اگر این سیستم درست باشد باید به صورت خودکار هر یک ساعت یکبار از اطلاعات شما پشتیبان گیری کند و آن را در فولدری به نام بک آپ ذخیره کند. اگر جای این فولدر را نمی دانید یا از سیستم پشتیبان گیری خود مطمئن نیستید با همکاران ما در واحد پشتیبانی تماس بگیرید.
  • حداقل هفته ای یکبار فایل پشتیبان نرم افزار را بر روی یک وسیله ذخیره سازی خارجی کپی کنید و آن را در جای امنی (مثل گاوصندوق یا کشوی کلیددار و … ) قرار دهید.

به همین سادگی.

پشتیبان گیری مانند فرایند بیمه می ماند شما هر سال ماشین خود را بیمه شخص ثالث می کنید ولی ممکن است هیچگاه از آن استفاده نکنید (امیدوارم هیچگاه استفاده نکنید) اما باز هم اتومبیل خود را بیمه می کنید, چرا؟ چون احتیاط شرط عقل است.

زمانی که هارد داریو کامپیوتر شما ویروسی و یا دچار مشکل میشود تنها چیزی که میتواند به راحتی داده های مهم شما را بازگرداند همین نسخه های پشتیبان هستند که شما قبلا از داده های خود تهیه نموده اید. به دلیل شیوع بسیار بالای آلودگی سیستم ها از طریق ایمیل و ابزارهایی مثل تلگرام تحت ویندوز این روزها بسیار دیده و شنیده­ایم که متاسفانه بسیاری از مشتریان قربانی حملات ویروس­ها قرار گرفته و سیستم­شان دچار مشکل شده است، نتیجه آنکه تمامی فایل­های روی سیستم شان حذف گردیده است. این هشدار را جدی بگیرید و شب ها راحت بخوابید.