سوالات متداول نرم افزار «اشتراک» Go To Top

با صدور فاکتور برای مشترکان اس ام اس اطلاع رسانی ارسال می شود؟

بله در صورت داشتن پنل sms پارس گرین، در منوی امکانات ویژه، تنظیمات ویژه را بزنید، در تب خرید، با فعال کردن تیک این قسمت، پس از خرید هر بار مشترک و صدور فاکتور، اس ام اس برایشان ارسال خواهد شد.

نام مشترک را در کدام قسمت فاکتور فروشگاه ثبت کنیم تا در نرم افزار اشتراک ثبت شود؟

هنگام ثبت فاکتور فروشگاه تیک مشترک را زده و در فیلد نام مشترک، اسم مورد نظر را تایپ کنید تا در فاکتور ثبت شود.

آیا می توان شماره‎ی اشتراک را از حالت اتوماتیک خارج کرد؟

بله، اگر به منوی تنظیمات اشتراک --->> تنظیمات ویژه برویم، در قسمت اول می‎توانیم مشخص کنیم تولید شماره اشتراک به صورت اتوماتیک باشد یا دستی. برای انتخاب این گزینه ها حتما برروی دکمه‎ی ویرایش تنظیمات کلیک کنید تا امکان انتخاب فراهم شود. همچنین در صورت تمایل می توانید در حالت تولید کد پیش فرض، بازه شروع کد ها را مشخص نمایید.

اگر بخواهیم برروی کارت اشتراک نام و مشخصات مجموعه خود رو چاپ کنیم، امکان دارد؟

بله، در قسمت تنظیمات ویژه---> تنظیمات اشتراک، هم می توان نام شماره تلفن و هم نام فروشگاه خود را وارد کنیم تا برروی کارت اشتراک چاپ شود.

چرا پس از ورود شماره تماس، شماره‎ی وارد شده در اطلاعات مشتری ثبت نمی شود؟

چون بعد از وارد کردن شماره تلفن، می بایست دکمه افزودن را بزنیم تا به لیست اضافه شود و امکان ثبت شماره دیگری از این مشترک هم وجود داشته باشد.

آیا می توان مشخص کرد که در یک بازه زمانی خاص تخفیفات اعمال شود؟(نسخه حرفه ای)

بله، در قسمت تنظیمات تخفیف پلکانی، اگر برروی دکمه‎ی ویرایش تنظیمات کلیک کنید، دکمه‎ی جدیدی را خواهید دید با نام "تنظیمات اختصاصی"، در این قسمت هم می‎توانید تخفیف ها را با مشخص کردن ناشری محدود کنید، یعنی اگر مشترک از کتاب‎های ناشران مشخص شده خریداری کرد، تخفیف ها لحاظ شود، در غیر این صورت  شامل تخفیف نمی شود. و هم می توانید مشخص کنید که شروع بازه زمانی از چه تاریخی باشد.

اگر بخواهیم یکی از مشتریان از همان ابتدا در بازه تخفیفی ما قرار بگیرد باید چه کاری انجام دهیم؟

در قسمت "میزان اعتبار" فرم ایجاد مشترک جدید، می توانید عددی را وارد کنید که در بازه پلکانی مورد نظر قرار دارد، در این صورت نرم افزار مشترک را با سابقه ی خرید در نظر گفته و تخفیف مناسب با آن را لحاظ خواهد کرد.

اگر بخواهیم شعار تبلیغاتی خود را در کارت اشتراک ها چاپ نماییم، امکان پذیر است؟

بله، در قسمت تنظیمات ویژه---> تنظیمات اشتراک، به جای وارد کردن نام فروشگاه می توانید شعار تبلیغاتی خود را در کادر وارد کنید.

برای اضافه کردن عنوان جدیدی در علاقه مندی فرم ایجاد مشترک، چه کاری انجام دهیم؟

علاقه مندی هایی که در نرم افزار اشتراک در فرم ثبت نام وجود دارد، همان فرم موضوع های اصلی و فرعی نرم افزار فروش هستند، برای اضافه کردن عنوانی به علاقه مندی، می بایست عنوان جدیدی را در موضوعات نرم افزار فروش ایده اضافه کنید تا در نرم افزار اشتراک بتوانید مشاهده کنید.

برای ارسال اس ام اس به یکی از گروه های مشترکان، از چه راهی اقدام کنیم؟

به منوی ابزار، جستجوی مشترکان رفته، و دکمه‎ی فلش سیاه رنگ بالای کادر را می زنیم، بخشی به فرم جستجو اضافه می شود که شامل فیلد های زیادی برای فیلتر کردن و جستجوی مشترکان است، گروه مورد نظر را انتخاب و دکمه ی جستجو را می زنیم، در صورت داشتن پنل اسم اس پارس گرین، دکمه‎ی ارسال اس ام اس، در پایین فرم را انتخاب می کنیم. متن مورد نظر را وارد، و ارسال را انجام می دهیم.

با مراجعه مشتری به ما، چگونه فاکتورها و کتاب‎های که قبلا خریداری کرده‎اند را ببینیم؟

اگر در فرم جستجوی مشترکان، نام مشترک را جستجو کنید، در قسمت پایین فرم دکمه‎ی مشاهده فاکتورهای صادر شده برای مشترک را بزنید، تا هم فاکتور ها و هم اقلام خریداری شده توسط این شخص را مشاهده کنید.

آیا امکان دارد مشترک را مجبور به وارد کردن تاریخ تولد کنیم؟ و بدون وارد نکردن این قسمت، فرم ثبت نام بسته نشود؟

بله، اگر نسخه‎ی حرفه‎ای نرم افزار را داشته باشید، در بخش مقادیر ثابت، به تب اختصاصی کردن فرم اشتراک بروید، می توانید لیست کل فیلدهای فرم ثبت نام را ببینید. هرکدام از مقادیر را که مورد نظرتان هست تیک دار نمایید، تا در فرم ثبت نام، تکمیل آن اجباری شود.

امکان ارسال اس ام اس در روز تولد، به صورت اتوماتیک داریم؟

بله در صورت داشتن پنل sms پارس گرین، در منوی امکانات ویژه، تنظیمات ویژه را بزنید، در تب ارسال اس ام اس در روز تولد، تیک این قسمت را فعال کنید.

چرا نمی‎شود برخی از گروه های مشترکان را از مقادیر ثابت حذف کرد؟

به این دلیل که مشترکی را به این گروه اختصاص داده ایم و تا زمانی که این مشترک در گروه وجود داشته باشد، امکان حذف این گروه وجود ندارد.

اگر بخواهیم پر کردن اطلاعات را به عهده مشترک بگذاریم امکان دسترسی به اطلاعات مورد نیاز هست؟

بله در منوی ابزار گزینه ای بنام چاپ فرم اشتراک داریم.

برای اینکه برای تعدادی از مشترکان به صورت یکجا بخواهیم کارت اشتراک چاپ کنیم و سرعت چاپ کارت را بالا ببریم، چکار کنیم؟

می توانیم از صدور کارت دسته ای استفاده کنیم. و براساس شرط های مختلفی که در این فرم وجود دارد، کارت ها را به صورت یکجا چاپ کنیم.

آیا می شود مشترک را با بارکد خوان در نرم افزار شناسایی کرد؟

بله، چون پس از کارت اشتراک بارکدی نیز بر روی کارت مشترک ثبت و نمایش داده خواهد شد، با گرفتن بارکد خوان بر روی این کد، مشترک در نرم افزار شناسایی خواهد شد.

برای تکمیل مشتریانی که اطلاعات ناقص دارند چگونه می توان اقدام کرد؟

گزارشی در نرم افزار با عنوان تکمیل اطلاعات مشتریان وجود دارد، در این گزارش می توان با توجه به درخواست تان فیلتر گذاری کنید و مشتریان مورد نظر را شناسایی کرد.

زمانی که کالایی را به سفارش گروه خاصی از مشترکان به مجموعه اضافه کرده باشیم، می توان نتیجه گیری کرد که چه تعدادی از این گروه آن کتاب را خریداری کرده اند؟

بله اگر گزارش خرید مشترکان براساس کالا را انتخاب کنیم پس از انتخاب کالا، از فیلد گروه مشتریان، گروه مورد نظر را انتخاب و از نرم افزار گزارش می گیریم و نتیجه مورد نظر را استخراج می کنیم.

اگر بخواهیم تصمیم گیری کنیم چه کالاهایی بیشترین مخاطب را دارند، گزارشی وجود دارد؟

بله، گزارشی با نام " گزارش علاقه مندی مشترک" وجود دارد که می توان مشخص کرد بر اساس موضوع ها چه کتاب هایی بیشترین فروش را داشته اند.

آیا امکان دارد، بدانیم در چه زمانی فروش بهتری داشته ایم ؟

بله اگر گزارش" میانگین مراجعه مشترکان" را از منو گزارشات انتخاب کنیم، می توانیم متوجه شویم در چه بازه زمانی بیشترین مراجعه و فروش را داشته ایم.

برای اطلاع رسانی تمامی مشترکانی که اعتبارشان رو به پایان است چه کاری می توان انجام داد؟

می توانید از گزارش اعتبار باقیمانده مشتریان استفاده کنید.

چرا برای مشترک در اولین خرید تخفیفی در نظر گرفته نمی شود؟

سیستم پلکانی و تخفیف اشتراک به این صورت است که سابقه‎ی خرید مشتری را برای محاسبه‎ی پلکان مشتری در نظر می‎گیرد، نه خرید لحظه‎ی آخر.

سوالات متداول نرم افزار فروش «ایده» Go To Top

آیا می شود در فاکتوری به صورت همزمان برای غیر کتاب ها مالیات در نظر گرفته شود و برای کتاب ها نشود؟

بله . به منوی اطلاعات پایه رفته و زیر منوی تنظیمات اولیه، زیر منوی واحد کاری، در سر برگ تنظیمات ارزش افزوده گزینه مورد نظر را فعال می‎کنیم .

در زمان خريد با وارد كردن هر كالا هشدار ميدهد كه اين كالا موجودي دارد آيا مطمئن هستيد، آيا ميشود اين هشدار را ندهد ؟

بله، به منوي اطلاعات پايه ß تنظيمات اوليه ß واحدهاي كاري مراجعه كنيد و گزينه " كنترل اقلام داراي موجودي قبلي در قبض خريد " را  از حالت انتخاب خارج نماييد.

در اطلاعات كالا تيراژ كالا را وارد كردم، آيا به همين تعداد موجودي دارم؟

خير ،  تعداد تيراژي كه در اطلاعات كالا درج شده است با موجودي شما از اين كالا فرق دارد و فقط اطلاعات شناسنامه اي اين كالا است. براي موجودي بايد قبض خريد ثبت كنيد و يا انبارگرداني كنيد.

چگونه به كالاها موجودي بدهيم و تعداد كالاها را در كدام قسمت وارد كنيم؟

براي موجودي دادن به كالا ها دو راه وجود دارد:

الف) انبار گرداني : كل كالا ها را يكجا شمرده و موجودي ميگيرند (راهنماي انبارگرداني حتما مطالعه شود)

ب) ثبت قبض خريد: به منوي خريد رفته و قبض خريد خود را ثبت كنيد، موجودي كالاهاي درج شده به همان تعداد افزايش مي‌يابد

آيا مي‌شود براي افزايش موجودي يك كالا انبارگرداني كنيم؟

خير، بايد قبض خريد اين كالا را ثبت كنيد (در طي انبارگرداني همه كالاها بايد شمارش شوند و اگر فقط يك كالا را وارد نماييد و كالاهاي ديگر را نشمريد، موجودي بقيه كالاها صفر مي شوند).

بعد از انبار گرداني، براي افزايش موجودي كالاها چكاري بايد انجام داد ؟

ثبت قبض خريد

خريد چگونه ثبت مي شود ؟

منوي خريد، قبض خريد (كليد ميانبر Ctrl+K) را باز كرده و قبض خريد خود را طبق فاكتور موجود وارد نماييد.

در قبض خريد نام فروشنده را وارد ميكنم ولي قبول نميكند و ثبت نميشود؟

فقط فروشندگاني را ميتوانيد وارد كنيد كه قبلا مشخصات آن‌ها را ثبت كرده باشيد. اگر ثبت نشده به منوي اطلاعات پايه ß مشتريان برويد در ايجاد مشتري مشخصات را وارد نماييد.

در زمان ثبت كالا، نام ناشر را وارد كرده‌ام و حالا ميخواهم قبض خريدي كه از اين ناشر خريداري كرده ام را ثبت كنم ولي در ليست وجود ندارد!؟

فقط فروشندگاني را مي‌توانيد وارد كنيد كه قبلا مشخصات آن‌ها را در مشتريان ثبت كرده باشيد. كالاهاي يك ناشر را ميتواند از هر پخشي خريد شود و اگر مي‌خواهيد از خود ناشر خريد كنيد مشخصات ناشر را در مشتريان هم بايد وارد كنيد(در اين حالت ناشر  به عنوان مشتري شما شناخته مي‌شود)

شماره فاكتور مرجع چيست ؟

اين همان شماره فاكتوري است كه قصد ثبت آن را داريد و بعدها مي توانيد در صورت نياز در بايگاني قبض ها، بر اساس اين شماره هم جستجو نماييد.

آيا ميتوان قبض خريد را در تاريخ اصلي خودش ثبت كرد (به تاريخ ديگري غير از تاريخ الان سيستم ثبت نماييم) ؟

بله. تاريخ فاكتور را تاريخ مورد نظر خود وارد نماييد.

به اشتباه براي كالاهايي را كه داراي موجودي مي باشد خريد زده مي‌شود ، آيا راهي وجود دارد كه سيستم موجودي فعلي را اعلام نمايد تا به تعداد زياد خريد نكنيم ؟

بله، به منوي اطلاعات پايه ß تنظيمات اوليه ß واحدهاي كاري مراجعه كنيد و گزينه " كنترل اقلام داراي موجودي قبلي در قبض خريد " را انتخاب نماييد. در اين حالت در زمان خريد كالايي كه موجودي دارد هشداري را با ذكر موجودي به شما ميدهد

قبض خريدهايي كه ثبت شده است را در كجا مشاهده كنم ؟

در بايگاني قبوض خريد:  خريد ß بايگاني ß قبوض خريد ctrl+shft+k

چگونه ميتوان كالاهايي را كه مشخصه مشابهي دارند را يكجا در فاكتور فروش بياوريم؟

در منوي فروش به فروش شرطي برويد، ميتوانيد 3 شرط مختلف را روي كالاها قرار بدهيد و جستجو نماييد و  در آخر ليست نتيجه را به يك فاكتور فروش ارسال نماييد.

آيا امكان اين وجود دارد كه قبض خريد را در يك فاكتور فروش كپي نماييم ؟

بله در نسخه هاي p  و بالاتر نرم افزار اين امكان وجود دارد. به بايگاني خريد مراجعه، قبض مورد نظر را انتخاب و دكمه كپي در فاكتور فروش را زده و نام مشتري مورد نظر براي فروش را وارد كنيد تا اين اقلام در يك فاكتور فروش قرار گيرد

اگر در قبض خريد اشتباهي صورت گيرد و يا بخواهيم تغييري دهيم ولي فاكتور تاييد شده باشد ، چه كاري ميتوان انجام داد ؟

بايد كالاي مورد نظر در فاكتور و يا كل فاكتور را مرجوع نماييد. (منوي خريد  ßمرجوعي خريد ß بر اساس شماره قبض / كالا)

البته در نسخه جامع نرم افزار(نسخه E) امكان ويرايش قبض خريد و فاكتور فروش وجود دارد و ميتوانيد به جاي مرجوع كردن ويرايش انجام دهيد.

چگونه كاربران را محدود كنيم تا هر كاربري امكان ويرايش فاكتورها را نداشته باشد ؟

در كنترل دسترسي ⇐ گروه ها ، گروهي را كه كاربر عضو آن گروه است را انتخاب و دكمه ويرايش دسترسي را زده و علامت جلوي قبض خريد  - ويرايش و فاكتور فروش – ويرايش  را برداريد. (به توضيحات كاربران و گروه ها مراجعه شود)

چگونه فروشندگان يك كالا و ميزان درصد تخفيفي را كه داده اند را مشاهده كنيم ؟

روي كالاي مورد نظر در جستجو و يا فاكتور دوبار كليك كنيد تا اطلاعات كالا باز شود. چاپ مورد نظر را انتخاب و به قسمت سفارش اين فرم برويد تا ليست فروشندگان كالا را مشاهده نماييد.

چگونه كاربران را محدود كنيم تا به ليست فروشندگان كالا و درصد خريد آنها دسترسي نداشته باشند (مي خواهم هر كاربري نتواند از درصد خريد مجموعه مطلع شود) ؟

در كنترل دسترسي ⇐ گروه ها ، گروهي را كه كاربر عضو آن گروه است را انتخاب و دكمه ويرايش دسترسي را زده و علامت جلوي اطلاعات كتاب- فروشندگان و  اطلاعات غيركتاب- فروشندگان  را برداريد. (به توضيحات كاربران و گروه ها مراجعه شود)

در اطلاعات كالا قسمت فروشندگان هيچ ليستي وجود ندارد؟

گروه كاربري شما به اين قسمت دسترسي ندارد. موضوع را با مدير مجموعه درميان گذاريد تا در صورت صلاحديد براي شما دسترسي دهند. ( در كنترل دسترسي ⇐گروه ها ، گروهي را كه كاربر عضو آن گروه است را انتخاب و دكمه ويرايش دسترسي را زده و گزينه  اطلاعات كتاب- فروشندگان و  اطلاعات غيركتاب- فروشندگان  را علامت بزنيد. (به توضيحات كاربران و گروه ها مراجعه شود)  )

در خريد اگر متوجه شويم قيمت كتاب در فاكتور خريد با قيمت ثبت شده قبلی متفاوت است بايد چه كنيم ؟

در بيشتر موارد اين اتفاق به معني اينست كه چاپ جديدتري از كتاب را داريد وارد ميكنيد. به اطلاعات كالاي اين كتاب برويد و گزينه "ايجاد چاپ جديد"  را بزنيد تا اطلاعات اين چاپ را وارد نماييد. حال اين كتاب چندين نوبت چاپ دارد و ميتوانيد چاپ جديد را در خريد وارد كنيد.

23. قبض خريد مربوط به دوره مالي قبل را چگونه مرجوع كنم ؟

به منوي خريد ⇐مرجوعي خريد برويد.

در مرجوعي بر اساس شماره قبض  در كنار شماره قبض مي‌توانيد انتخاب كنيد كه قبض مورد نظر مربوط به چه سال مالي است.

و در مرجوعي بر اساس كالا نيز در بالاي فرم قسمت سال مالي وجود دارد كه مي‌توانيد سال مالي را مشخص كنيد.

آيا ميشود در ليست بايگاني توضيحات درج شده در فاكتورها را هم مشاهده كنم ؟

بله. در ليست بايگاني راست كليك كنيد و نمايش توضيحات را انتخاب نماييد تا ستون توضيحات هم نمايش داده شود.

چگونه ليست سفارش كالا بگيرم؟

به منوي سفارشات ⇐ سفارش روزانه برويد تا ليست كالاهايي كه نياز به سفارش دارند را مشاهده نماييد.

چگونه مبلغ موجود در صندوقم را ببينم و از ميزان فروش روزانه‌ام مطلع شوم؟

کليد F12 را بزنيد و يا به منوي گزارشات ß فروش ß صندوق  برويد. در اين فرم ميتوانيد از ميزان فروش نقدي  خود مطلع شويد.

نوجه نماييد كه اين فرم تنها اطلاعات مربوط به فروش نقدي يكروز كاربري كه با آن وارد شده‌ايد را نشان ميدهد.

آيا ميتوان اقلام فاكتور كپي شده را تغيير داد؟

بله. كليه اقلام فاكتور را تا زمانيكه تاييد نكرده ايد ميتوانيد تغيير دهيد يا حتي منصرف شده و حدف نماييد.

آيا همه كالاهايي كه موجودي آنها مثلا صفر شده است در ليست سفارش مي آيد؟

خير فقط كالاهايي فعالي كه فروش داشته است و نوبت چاپ جديدتري ندارد.

آيا ميتوان قبل از تاييد يك نسخه از فاكتور را چاپ كرد (چك پرينت)؟

بله- در فاكتور فروش دكمه چاپ قبل از تاييد وجود دارد كه ميتوانيد يك نسخه موقت قبل از تاييد چاپ نماييد و تاييديه مشتري را بگيريد.

در فاكتورها، جستجو با نام بعضي از كالا ها را نمي آورد؟!

در اينجا فقط 30 مورد مشابه عبارت وارد شده ، جستجو و ليست ميشود. براي اينكه كالاي مورد نظر را بهتر پيدا كنيد نام كالا را كامل‌تر وارد كنيد تا نتيجه جستجو كمتر شده و همه موارد مشابه در اين ليست باشد.

آيا ميشود در فاكتور فروشگاه پنجره دريافت وجه نمايش داده نشود و بدون وارد كردن وجه دريافتي از مشتري فاكتور تاييد شود؟

به منوي فايل بخش تنظيمات سيستم رفته و تيك گزينه پنجره دريافت وجه را برداريد.

براي تمام سطرهاي فاكتور درصد تخفيف يكسان در نظر گرفته شود؟

براي اين منظور در فاكتور فروش كليد‌هاي «Ctrl+T» را فشرده و از پنجره نمايش داده شده ميزان درصد تخفيف خود را مشخص كنيد.

چگونه مبلغ نهايي فاكتور را رند به بالا كنم (مبلغ را افزايش دهم)؟

روي تخفيف ريالي كليك كنيد و يا كليد Shift+F2 را بزنيد و مبلغي را كه ميخواهيد به فاكتور اضافه شود را به صورت منفي واردنماييد.

در فاكتور فروش نام مشتري را وارد ميكنم ولي قبول نميكند!؟

فقط مشترياني را ميتوانيد وارد كنيد كه قبلا مشخصات آن‌ها را ثبت كرده باشيد. اگر ثبت نشده به منوي اطلاعات پايه ß مشتريان برويد در ايجاد مشتري مشخصات را وارد نماييد.

در فاكتور فروش نام مشتري را وارد ميكنم ولي پيغام ميدهد كه اين خريدار غيرفعال است؟

مشتري شما در سيستم غير فعال شده. اين مورد را با مدير خود درميان بگذاريد. (در اطلاعات مشتريان ميتوان مشتري را غير فعال كرد، در اينصورت امكان خريد و فروش به اين مشتري غير فعال ميشود. براي فعال شدن بايد به مرور اطلاعات مشتريان رفته، ويرايش را بزنيد و گزينه غيرفعالي را برداريد)

آيا ميتوان از يك مشتري خاص امكان فروش غير نقدي را برداشت؟

بله. به منوي اطلاعات پايه ß مشتريان ß مرور و ويرايش مشتريان مراجعه و در قسمت اطلاعات مالي، گزينه "اين مشتري در ليست سياه قرار دارد" را علامت بزنيد، به اين ترتيب ديگر امكان فروش غيرنقدي به اين مشتري وجود نخواهد داشت و فقط ميتواند نقدي خريد كند.

آيا ميتوان براي مشتريان سقف اعتبار قرار داد؟

بله. به منوي اطلاعات پايه ß مشتريان ß مرور و ويرايش مشتريان مراجعه و در قسمت اطلاعات مالي، گزينه "حداكثر مانده بدهكار كنترل شود" را علامت بزنيد و اعتبار را وارد كنيد، به اين ترتيب اگر مانده بدهي مشتري از اين عدد بيشتر شود، نرم افزار به صورت خودكار گزينه عيرتقدي را براي اين مشتري غير فعال ميكند.

آيا ميتوان تاريخ فاكتور را تغيير داد؟

خير- تاريخ در زمان صدور فاكتور به صورت خودكار درج ميشود و در ويرايش فاكتور هم امكان تغيير وجود ندارد.

فقط در نسخه هاي حرفه اي ( P ) و بالاتر ميتوانيد فقط در زمان چاپ تاريخ ديگري را در فاكتور چاپ شده درج كنيد ( در پنجره چاپ گزينه چاپ با درصد و تاريخ دلخواه

چرا در زمان وارد كردن كالا در فاكتور فروش گزينه انبار غير فعال ميشود؟

چون در هر فاكتور فقط امكان فروش از يك انبار وجود دارد و اقلام اين كالا ها از موجودي يك انبار درج مشيود، لذا پس از وادر كردن اولين كالا در فاكتور، انبار را نمي توانيد تغيير دهيد.

چرا در فاكتور فروش دكمه چاپ موقت قبل از تاييد غيرفعال است؟

اگر ميخواهيد اين امكان وجود داشته باشد كه قبل از تاييد فاكتور امكان چاپ موقت وجود داشته باشد به منوي اطلاعات پايه ß تنظيمات اوليه ß واحدهاي كاري رفته ويرايش زده و اين گزينه را فعال نماييد.

ممكن است در روز فاكتور هاي فروش مشابه صادر شود. آيا ميتوان اقلام يك فاكتور را كپي كرد؟

بله. در نسخه هاي حرفه اي (P) و بالاتر اين امكان وحود دارد كه اقلام موجود در فاكتور فروش ، فروشگاه و حتي قبض خريد را در فاكتور فروش كپي نماييد.

آيا مي توان در فاكتورها، باركد كالا را نيز چاپ كرد؟

به منوي اطلاعات پايه ß تنظيمات اوليه ß واحدهاي كاري رفته دكمه ويرايش را زده و اين گزينه را فعال نماييد.

(اين امكان در نسخه هاي حرفه اي ( P ) و بالاتر فعال است)

آيا مي توان در زير فاكتورها، توضيحاتي را نيز چاپ كرد(پيام هاي زير فاكتور)؟

به منوي اطلاعات پايه ß تنظيمات اوليه ß واحدهاي كاري رفته دكمه ويرايش را بزنيد. مي توانيد براي فاكتورهاي فروش و فروشگاه تنظيم كنين كه چه عبارت‌هايي چاپ شود.

چرا درصد تخفيف پيش‌فرض كالا كه در فاكتور فروش درج شده است با درصد پيش فرض فروش در اطلاعات كالا متفاوت است ؟

در فاكتور فروش و پيش‌فاكتور هميشه آخرين درصدي كه اين كالا را به اين مشتري فروخته ايد ذخيره ميشود و در فروش بعدي به اين مشتري به صورت پيش فرض درصد قبلي درج ميگردد ولي در كادر آبي رنگ به شما نشان ميدهد كه درصد تخفيف كالا چقدر است.

چرا درصد تخفيف پيش‌فرض كالا در فاكتور فروش براي يك مشتري هميشه عددي يكسان است و با درصد قبلي فروخته شده متفاوت ميباشد ؟

درنسخه هاي جامع نرم افزار امكان اين وجود دارد كه براي هر مشتري تعيين شود كه كتابهاي يك ناشر با چند درصد تخفيف به او فروخته شود(در مرور مشتريان بخش تخفيف). اگر براي يك مشتري ناشر خاصي تعريف شده باشد اين درصد تخفيف هميشه در فاكتور درج ميشود و نسبت به درصد فروش قبلي و درصد كالا اولويت دارد.

ترتيب اولويت درج درصد تخفيف پيش‌فرض در فاكتور فروش به چه صورت است ؟

 • درصد تخفيف درج شده در بخش تخفيف مشتريان (ويژه نسخه E)

اگر براي اين مشتري ناشري تعريف نشده باشد:

 • آخرين درصد تخفيف داده شده اين كالا براي اين مشتري

و اگر تابحال اين كالا را به اين مشتري نفروخته باشيم:

 • درصد تخفيف پيش فرض درج شده در اطلاعات كالا

آيا ميتوان بدون موجودي فاكتور صادر كرد؟

در فاكتور هاي فروش و فروشگاه بايد حتما كالا داراي موجودي باشد. ولي ميتوانيد پيش فاكتور را بدون موجودي صادر كنيد.

با صدور پيش فاكتور از موجودي كالا كسر ميشود؟

خير- پيش فاكتور از موجودي كالا كم نمي كند. همچنين در ميزان مانده مشتري هم بي تاثير است.

آيا در نسخه چاپ شده ، تيتر پيش فاكتور را مي توان تغيير داد؟

بله به منوي اطلاعات پايه ß تنظيمات اوليه ß واحدهاي كاري مراجعه نماييد. ويرايش را بزنيد و در قسمت تيتر پيش فاكتور ميتوانيد يكي از تيترهاي " پيش فاكتور"    و يا  "  *فاكتور فروش* "  را انتخاب كنيد.‌(براي تشخيص نسخه چاپ شده فاكتور فروش واقعي از پيش فاكتور اين ستاره ها در كنار تيتر چاپ مي‌شود )

چگونه ميتوان فاكتورهاي صادر شده را مشاهده كرد؟

در منوي فروش ، بخش بايگاني ميتوانيد بايگاني فاكتورهاي فروشگاه، فروش ، پيش فاكتور و بايگاني مرجوعي هاي فاكتور ها را مشاهده نماييد.

چرا در بايگاني، فاكتورهاي قديمي تر صادر شده وجود ندارد و فقط فاكتورهاي جديد در ليست است!؟

در بايگاني ها 20 فاكتور صادر شده جديدتر ليست شده اند. با ايجاد ليست ميتوانيد همه فاكتورها را در ليست مشاهده نماييد.

چگونه پيش‌فاكتور را تبديل به فاكتور فروش كنيم؟

در منوي فروش به بايگاني پيش فاكتور ها برويد و دكمه تبديل به فاكتور فروش را بزنيد تا اقلام اين پيش فاكتور در يك فاكتور فروش جديد درج شود.

در بايگاني فاكتورهاي خريد،فروش و فروشگاه دكمه كپي در فاكتور فروش  وجود دارد. فاكتوري كه ميخواهيد اقلام آنرا كپي كنيد را انتخاب و اين دكمه را بزنيد. نام مشتري را انتخاب كنيد. همه اقلام اين فاكتور اگر داراي موجودي باشد در فاكتور جديد درج ميشود.

در ليست سفارش به صورت پيش‌فرض چه كالاهايي ليست مي‌شوند؟

كالاهايي كه موجودي فعلي آنها به حداقل موجودي رسيده است و در بازه تاريخي مشخص شده فروش هم داشته اند.

حداقل موجودي كالاها چقدر است؟

به صورت پيش فرض حداقل موجودي كالاها صفر است. براي مشاهده حداقل موجودي كالا، به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، حداقل موجودي را مشاهده نماييد.

اگر تخفیف فاکتور را به صورت کلی در قسمت تخفیف ریالی وارد کنیم با تخفیف به صورت درصدی، تفاوتی دارد؟

بله تفاوت دارد . توصیه می‎شود این کار به هیچ وجه انجام نشود چرا که نرم افزار نمی‎تواند تشخیص دهد، رقم وارد شده مربوط به کدام کالا می‎باشد. در این صورت محاسبه قیمت تمام شده کالاها و سود حاصل از فاکتور با مشکل مواجه خواهد شد.

پيغام " قفل سخت افزاري يافت نشد" ميدهد:

 • قفل سخت افزاري از سرور جدا شده است و به سيستم متصل نيست (اگر قفل متصل است بايد چراغ سبز رنگ قفل روشن باشد)
 • از روشن بودن سرور مطمئن شويد (در سيستمهاي شبكه)
 • ارتباط شبكه را چك كنيد و از اتصال كابل شبكه سرور و سيستم خود مطمئن شويد.
 • تعداد كاربري كه در حال استفاده از نرم افزار هستند را چك كنيد ( مثلا اگر نرم افزار 3 كاربره ميباشد و كاربر چهارم بخواهد وارد شود اين پيغام را ميدهد.)

 

11. آيا ميتوان ليستي از كالاهاي پرفروش داشته باشيم؟

بله به منوي گزارشات ⇐ فروش  ⇐كالاهاي پر قروش مراجعه نمايد تا ليستي از 14 كالاي پرفروش را در تاريخ مورد نظر خود مشاهده  و يا چاپ نماييد

چگونه ليست كالاهاي فروخته شده به يك مشتري خاص را ببينم؟

منوي گزارشات ⇐فروش  ⇐ مشروح فروش ناخالص به تفكيك كالا مراجعه و در بالاي فرم در قسمت خريدار نام مشتري خود را انتخاب كنيد

آيا ميتوان به صورت خلاصه ببينيم در يك بازه تاريخي ، به چه مشتري هايي و به چه ميزان فروش داشتيم؟

منوي گزارشات ⇐فروش  ⇐خلاصه فروش ناخالص به تفكيك مشتري

آيا ميتوان ليستي از فاكتورهاي مشتري را مشاهده و چاپ كرد؟

به بايگاني فروش برويد ، نام مشتري مورد نظر را وارد  و ليست بگيريد.

براي چاپ اين ليست بايگاني در پايين فرم روي آيكن چاپگر كليك نماييد تا اين ليست چاپ شود.

چگونه كل صورتحساب مشتري را بگيريم؟

به منوي مالي حسابداري برويد و نرم افزار مالي را باز كرده و در منوي گزارشات "صورتحساب مشتري" را باز كنيد و گزارش بگيريد.

آيا گزارشي وجود دارد كه كالاهايي كه به تازگي خريد شده اند را ليست كند؟

به منوي گزارشات ⇐كالا  ⇐تازه هاي كالا مراجعه نماييد.

چگونه گزارشي از تمام كالاهاي موجود در انبار بگيريم؟

به منوي گزارشات ⇐انبار  مراجعه نماييد.

آيا ميتوان از موجودي كالاها در يك تاريخ خاص گزارش گرفت؟

بله  به منوي گزارشات ⇐انبار ⇐كالاهاي مجود در انبار مراجعه و تاريخ مورد نظر را وارد نماييد.

آيا امكانپذير است كه ليستي از كالاهاي ثبت شده در همه پيش فاكتورها بگيرم؟

بله به منوي گزارشات⇐پيش فاكتور مراجعه نماييد تا ليستي از همه كالاهاي درج شده در پيش فاكتوره ها بگيريد. (اين گزارش در نسخه هاي جامع فعال ميباشد)

آيا گزارشي وجود داردكه ليستي از كالاهاي درج شده در پيش فاكتور ها را كه كسري موجودي دارد ليست نمايد؟

بله به منوي گزارشات ⇐پيش فاكتور مراجعه نماييد و گزينه "فقط كالاهاي داراي كسر موجودي " را علامت بزنيد و گزارش بگيريد. (اين گزارش در نسخه هاي جامع فعال ميباشد)

نرم افزار از روي سرور اجرا ميشود و شبكه نيز متصل است ولي سيستم‌هاي ديگر همچنان پيغام قفل ميدهند؟

فايروال ويندوز و فايروال آنتي ويروس را روي سرور خاموش كنيد.

چرا در گزارش "مشروح فروش خالص به تفکیک کالا " رقم مجموع فروش (خالص دریافتی فروش ) با جمع گزارش آمار فروش کالا متفاوت است؟

این گزارش، فروش شما را به تفکیک کالا می آورد و مجموع فروش این کالا ها را به تفکیک نشان میدهد در نتیجه تنها تخفیف هایی که در جلوی سطر کالا وارد کرده باشید در این گزارش لحاظ میگردد و تخفیف های فاکتورها در نظر گرفته نمیشود. ولی در گزارش آمار فروش هردو نوع تخفیف را  محاسبه میگردد.

پيغام قفل سخت افزاري يافت نشد ميدهد ، قفل متصل است ولي چراغ قفل روشن نيست ؟

برنامه lock را نصب نماييد (به راهنماي نصب برنامه مراجعه نماييد – شماره 13 در پوشه       IGF/Utilities)

در زمان اجراي برنامه پيغام check sum Error ميدهد؟

ويندوز ويروسي است و فايل اجرايي برنامه خراب شده است، ابتدا آنتي ويروس نصب و آپديت نماييد، سپس سيستم را اسكن و ويروس‌يابي نماييد. در آخر فايل Rar شده كنار فايل هاي نرم افزار را از حالت rar خارج كنيد تا جايگزين فايل‌هاي قبلي نماييد. (پوشه  IGF/ideExe/ )

در وسط اجراي برنامه پيغام " قفل سخت افزاري از سيستم جدا شده است و... " را ميدهد؟

 • قفل از سيستم جدا شده است
 • سرور خاموش شده است
 • شبكه قطع شده است (ممكن است شبكه شما قطع و وصل ميشود. در شبكه هاي وايرلس به خاطر نويز اين اتفاق بيشتر رخ ميدهد)

اگر بخواهیم در فاکتور، کالاها را بر اساس کد داخل مجموعه جستجو کنیم، از چه راهی باید اقدام کرد؟

در قسمت کد کالا در فرم فاکتور دکمه‎ی  ctrl+Enter  را در فاکتور میزنیم و بر اساس کد داخلی کالاها را جستجو می کنیم.

چگونه فاکتورهایی که باز مانده اند را تایید کنیم؟

به منوی ابزار رفته و بخش منوی "اصلاح فاکتور های قفل شده"  را امنتخاب می کنیم طبق مراحل مشخص شده پیش می رویم.

چرا تمامی کالاهایی که در شرط موجودی گزارش کسری کالا قرار دارند، نمایش داده نمی شوند؟

تا زمانی که کالایی فروش نرفته باشد، و در موجودی اولیه تغییری نکرده باشد، کالا در لیست کسری نمایش داده نخواهد شد.

پس از وارد کردن نام کالا در قسمت شمارش کالای انبار گردانی، بلافاصله تعداد 1 خورده می شود، برای وارد کردن تعداد ، بیشتر باید چکار کرد؟

هنگامی که گزینه شمارش توسط بارکد کالا تیک دار باشد، پس از ورود نام کتاب بدون پرسیدن تعدا، عدد یک در نظر گرفته می شود به این دلیل که نرم افزار در زمان انتخاب این گزینه

 

آیا می‌‎شود قبوض خرید امانی ثبت شده را گزارش گیری کرد تا بتوانیم با مشتری خود تسویه کنیم؟

بله با مراجعه به گزارش کالای امانی فروش رفته در منوی گزارشات -> فروش، می توانیم این گزارش راتهیه کنیم.

چگونه لیستی از تمامی کالاهایی که در سیستم ثبت شده اند، تهیه کنیم؟

از گزینه‎ی گزارش ساز کالا در منوی ابزار، اگر شرط را برروی کد کالا بگذاریم و از کد یک تا عددی بیش از تعداد کتاب‎ها انتخاب کنیم،تمامی کالا ها لیست می‎شوند. همچنین نتیجه‎ی اکسل نیز از این گزارش می‎توان دریافت کرد.

امکان دارد کتاب های مربوط به ناشری را به انبار دیگر منتقل کنیم ؟

بله . به منوی انبار می‎رویم و زیر منوی انتقال بین انبار ها را انتخاب می‏‏کنیم، دکمه‎ی کالای شرطی را نتخاب کرده شرط را بر اساس نام ناشر قرار می‎دهیم و انتقال را انجام می‎دهیم.

آيا ميتوان گزارش گرفت كه كالاهاي فروخته شده توسط چه ويزيتور هايي بوده است؟

بله  به گزارش مشروح فروش خالص به تفكيك كالا مراجعه نماييد، در ستوني مجزا ويزيتور اين كالا مشخص شده است

گزارش "فروش خالص به تفكيك كالا" با "مشروح فروش خالص به تفكيك كالا " چه فرقي دارد؟

در گزارش فروش خالص به تفكيك كالا ، كالاهايي را كه بفروش رفته اند ليست ميشوند و نشان ميدهد كه هر كالا را در مجموع به چه تعداد فروخته ايم (براي هر كالا يك سطر وجود دارد). در حاليكه در گزارش مشروح فروش خالص به تفكيك كالا ، نشان ميدهد كه هر كالا را در چه فاكتوري و در چه تاريخي و به چه كسي فروخته ايد و گزارش كاملي از فروش كالا ها به شما ميدهد (اگر يك كالا را در چند فاكتور فروخته باشيد به ازاي هر فروش يك سطر نشان داده ميشود )

چگونه براي يك كالا حداقل موجودي را افزايش دهم ؟

به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، ويرايش سفارش را زده و تعدادي را كه مايليد وارد نماييد (اگر موجودي به اين تعداد برسد در ليست سفارش مي آيد)

چگونه براي يك كالا حداقل موجودي را افزايش دهم ؟

به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، ويرايش سفارش را زده و تعدادي را كه مايليد وارد نماييد (اگر موجودي به اين تعداد برسد در ليست سفارش مي آيد)

بهترين فروشنده چگونه انتخاب شده است ؟

نرم افزار از بين فروشندگان قبلي اين كالا، فروشنده اي را انتخاب ميكند كه بيشترين درصد تخفيف را به شما داده است. (بيشترين درصد تخفيف خريد شما)

چرا در ستون بهترين فروشنده بعضي كالاها عنوان "ندارد" درج شده ؟

تابحال براي اين كالا خريدي ثبت نشده است.

آيا مي‌توان براي يك كالا تعيين كرد كه فقط يك فروشنده خاص در سفارش كالا درج شود ؟

بله. به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، ويرايش سفارش را زده و در قسمت فروشنده بعدي، فروشنده مورد نظر را انتخاب كنيد.

چگونه مي‌شود كه يك كالاي خاص ديگر در ليست سفارش نيايد ؟

به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، ويرايش سفارش را زده و گزينه توقف سفارش را بزنيد.

آيا ميشود در سفارشات، كالاهايي كه كمتر از يك موجودي خاصي ميباشند را ليست كرد ؟

بله. در گزارش سفارش روزانه ميتوانيد دامنه موجودي را تعيين كنيد. مثال همه كالاهايي كه موجودي آنها بين بيشتر از صفر و كمتر از 5 است.

آيا مي‌توان حداقل موجودي همه كالاها را در كنار هم مشاهده كرد ؟

بله. در فرم جستجو (منوي ابزار ⇐ جستجو Ctrl+F) در ليست نتايج راست كليك كرده و "نمايش ستون حداقل موجودي" را انتخاب نماييد.

چگونه ليست سفارش كالا بگيرم؟

به منوي سفارشات ⇐ سفارش روزانه برويد تا ليست كالاهايي كه نياز به سفارش دارند را مشاهده نماييد.

در ليست سفارش به صورت پيش‌فرض چه كالاهايي ليست مي‌شوند؟

كالاهايي كه موجودي فعلي آنها به حداقل موجودي رسيده است و در بازه تاريخي مشخص شده فروش هم داشته اند.

آيا همه كالاهايي كه موجودي آنها مثلا صفر شده است در ليست سفارش مي آيد؟

خير فقط كالاهايي فعالي كه فروش داشته است و نوبت چاپ جديدتري ندارد.

حداقل موجودي كالاها چقدر است؟

به صورت پيش فرض حداقل موجودي كالاها صفر است. براي مشاهده حداقل موجودي كالا، به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، حداقل موجودي را مشاهده نماييد.

بهترين فروشنده چگونه انتخاب شده است ؟

نرم افزار از بين فروشندگان قبلي اين كالا، فروشنده اي را انتخاب ميكند كه بيشترين درصد تخفيف را به شما داده است. (بيشترين درصد تخفيف خريد شما)

چگونه ببينيم چه كالاهايي بفروش رفته اند ؟

در گزارش فروش به تفكيك كالا مي توانيد  از كالاهايي كه فروش داشته اند گزارش بگيريد.

چرا در ستون بهترين فروشنده بعضي كالاها عنوان "ندارد "درج شده ؟

تابحال براي اين كالا خريدي ثبت نشده است.

آيا مي‌توان براي يك كالا تعيين كرد كه فقط يك فروشنده خاص در سفارش كالا درج شود ؟

بله. به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، ويرايش سفارش را زده و در قسمت فروشنده بعدي، فروشنده مورد نظر را انتخاب كنيد.

چگونه مي‌شود كه يك كالاي خاص ديگر در ليست سفارش نيايد ؟

به اطلاعات آن كالا رفته و در قسمت سفارش، ويرايش سفارش را زده و گزينه توقف سفارش را بزنيد.

آيا مي شود در سفارشات، كالاهايي كه كمتر از يك موجودي خاصي مي باشند را ليست كرد ؟

بله. در گزارش سفارش روزانه ميتوانيد دامنه موجودي را تعيين كنيد. مثال همه كالاهايي كه موجودي آنها بين بيشتر از صفر و كمتر از 5 است.

آيا مي‌توان حداقل موجودي همه كالاها را در كنار هم مشاهده كرد ؟

بله. در فرم جستجو (منوي ابزار ⇐ جستجو Ctrl+F) در ليست نتايج راست كليك كرده و "نمايش ستون حداقل موجودي" را انتخاب نماييد.

چگونه از گردش كالاي خاص و تعداد و تاريخ خريد و فروش يك كالا گزارش بگيريم؟

به منوي گزارشات ⇐كالا ⇐گردش كالا مراجعه ، كد و يا نام كالا را وارد و نوبت چاپ مورد نظر را انتخاب (Enter) و ايجاد ليست كنيد(F10)

هر ورود و خروجي كه به انبار انتخابي در بازه تاريخي مورد نظر شده باشد ليست ميگردد. توجه كنيد كه موجودي بيانگر موجودي الان سيستم مي باشد.

مي توانيد شماره سند ورود / خروج و نوع آنرا مشاهده نماييد.

چگونه از ميزان ريالي مبلغ فروش كل را مشاهده كنم؟

به منوي گزارشات ⇐ فروش ⇐ آمار فروش كالا ، اين گزارش ميزان ريالي مبلغ فروش را نشان ميدهد .

آيا مي توان مشاهده كرد كه صندوق داران به چه ميزان فروش داشته اند؟

به منوي گزارشات⇐ فروش ⇐ موجودي نقدي صندوق داران مراجعه نماييد تا ميزان فروش صندوقداران را به تفكيك مشاهده نماييد

چرا در گزارش صندوق داران ميزان كل فروش مجموعه را اشتباه نشان ميدهد؟

توجه نماييد كه اين گزارش ، گزارش فروش صندوقداران مي باشد به اين معني كه تنها فروشي كه توسط صندوق انجام شده را نشان مي دهد. (تنها فروش هاي نقدي كه در فاكتور فروشگاه زده شده و يا در فاكتورفروش به صورت نقدي به همراه مرجوعي هاي اين نوع فاكتورها نشان داده مي شود)

اين گزارش ويژه مجموعه هايي است كه فروش نقدي دارند همانند فروشگاه ها

چرا عدد گزارش آمار فروش كالا با گزارش موجودي نقدي صندوق داران برابر نيست؟

گزارش صندوق داران فروش نقدي را نشان ميدهد در حاليكه آمار فروش كالا كل فروش نقدي و غير نفدي را گزارش ميدهد.

آيا مي توان از ميزان فروش يك نوع كالاي خاص و يا از ميزان فروش موضوع خاصي گزارش گرفت؟

بله. به  منوي گزارشات ⇐فروش ⇐آمار فروش كالا بر اساس موضوع مراجعه نماييد و نوع كالا و يا موضوع را مشخص و گزارش بگيريد.

فاکتورها را چطور می توانم بعد از ایجاد مجددا چاپ کنم؟

 1. وارد نرم افزار فروش شوید.
 2. از منوی فروش گزینه بایگانی س÷س گزینه بایگانی فاکتورهای فروش را انتخاب نمایید.
 3. فاکتور مورد نظر را جستجو کنید.
 4. فاکتور را باز کنید و گزینه چاپ را انتخاب نمایید.

سوالات متدوال نرم افزار حسابداری «ایده» Go To Top

گزارشات تراز مالی را چظور تهیه کنم؟

 1. وارد نرم افزار حسابداری شوید.
 2. از منوی گزارشات حسابداری گزینه تراز شش ستونی یا تراز چهار ستونی را انتخاب نمایید.
 3. می توانید نتیجه گزارش را در اکسل نیز وارد نمایدد.

چطور سرفصل های حساب نرم افزار را ویرایش کنم؟

 1. وارد نرم افزار حسابداری شوید.
 2. از منوی ابزار روی گزینه سرفصل جساب ها کلیک کنید.
 3. اکنون می توانید از طریق کلید F4 یا فشردن کلید ویرایش سرفصل ها را ویرایش نمایید.
 4. دقت کنید در صورتی که قبلا سندی برای هر حساب ثبت شده باشد امکان حذف آن حساب وجود نخواهد داشت.